bodyia > syntetizéry > Roland SH-09

Autor: synt <(at)>, Téma: syntetizéry, Vydáno dne: 22. 07. 2007

anotace: Jednooscilátorový syntetizér s poměrně jednoduchou strukturou. Má to cenu? Může náročnějšího uživatele bavit? Rozhodně může a to velice! MP3!

DRM

Další z úžasných Rolandů SH řady, tedy první generace nástrojů této značky. Více o historii v testu SH-5ky. Devítka je poměrně jednoduchý analogový subraktivní synth, ale to, co generuje, je překvapující. Celý je postavený na dvou deskách plošných spojů, kde jsou logicky oddělené časti, stejně jako u SH-5. Operáky a tranzistory, žádné digitální obvody, klasická VC konstrukce.

Syntéza

DRM Základem je oscilátor se čtyřmi průběhy - šum, pila, čtverec a čtverec s proměnnou střídou. Oscilátor je přeladitelný v pěti oktávách. Přidává se sub oscilátor, o oktávu níž ve čtverci nebo o dvě ve dvou čtvercových střídách. Pokračuje mix panel zdrojů, je možné přidat externí signál a následuje 24dB/okt. filtr, DRMvýstupní zesilovač a jedna obálka (pevně na VCA, pozitině/negativně na filtr). Modulátor doplňuje LFO (nejede do slyšitelné úrovně). PWM je možné nastavit manuálně jebo via obálka ev. LFO. Spouštění obálky je buď interní nebo interní + Gate vstup nebo pomocí LFO. Portamento je na panelu nalevo od klaviatury, stejně jako citlivost VCO a VCF na pitch bender.

Zvuk

DRM Struktura nic moc, kde je tedy to kouzlo? Kouzlo je ve tvárnosti a síle, faktor zábavy s tímto nástrojem je překvapivě vysoký. Stačí připojit pult, něco nastavit a nestačím se divit, jak je zvuk pevný. PWM a sub osc. vytváří profláklé techno/rave barvy, ze kterých ale jde taková samozřejmost, že je i legrace si s nimi pohrát. Basy jsou výtečné, různé filtrované sweepy taky. A pořád jde zvuk odspodu, nic mu nechybí, tlačí bedny dopředu, dravě, živelně, je radost zkoušet nová a nová nastavení a divit se, co se z toho všechno dá dostat. To je hlavní rozdíl oproti milované SH-5, tam se variabilita předpokládá, ale je z ní víc cítit experimentální rámec a gentlemanská jemnost, není tak našlápnutá.

Závěr

Zajímavé. SH09 mě hodně překvapila, nic extra jsem nečekal. Teď ale mám pocit, že kdybych ji neměl, tak by mi její zvuk chyběl - a to se mi nestává dvakrát často. Už jen někde sehnat tu SH-7 - nebo raději kompletní SH řadu;-)

Ukázky

Tady je slyšet něco z možností, které SH-09 skýtá. Žádné umění, přímo z nástroje do DDX3216, via ADAT do SoundForge a přes Lame mp3. Mono, 7.8 MB/5:33.

Další fotky

DRM

DRM procesorová deska

DRM analogová deska


Ve studiu od 07/2007 do 04/2008.